Drobečková navigace

Úvod > Organizace > Svazek měst a obcí Kraslicka

Svazek měst a obcí Kraslicka

Svazek měst a obcí Kraslicka se rozkládá na hranicích České republiky s Německem, konkrétně se spolkovou zemí Sasko. Oblast je zajímavým turistickým cílem nejen pro české turisty, ale zejména pro zahraniční. Důvodem turistické oblíbenosti je především neobyčejně krásná krajina Krušných hor, která vykresluje nádherné zážitky do paměti přiševších turistů.

Mezi obce patřící do spolku měst a obcí Kraslicka patří Kraslice, Bublava, Stříbrná, Přebuz, Rotava, Jindřichovice, Oloví a Dolní Nivy.

Datem vzniku svazku je 3. listopad 1995, kdy se v Kraslicích sešlo devět starostů a oficiálně založili Sdružení měst a obcí Kraslicka. Prvotním podnětem se stalo řešení problémů kolem Městské nemocnice v Kraslicích. Později bylo nutné řešit nelehkou dopravní situaci v budoucím mikroregionu nebo otázku reformy státní správy.

Hlavním podnětem ke vzniku sdružení však byla možnost vstupu do Euregia Egrensis. Jedná se o sdružení, které podporuje přeshraniční spolupráci mezi českým a německým územím. Větší možnost získat dotace z fondů Evropské unie, snadnější spolupráce s německými partnery při rozvoji kulturních vztahů a turistiky a také lepší kordinace projektů jednotlivých obcí - to jsou největší výhody tzv. mikroregionu, který se stal vzorem pro vznik všech dalších sdružení obcí v sokolovském okrese.

Více informací naleznete zde.